Z15 Diesel Standard Harness PTO CGP28 Pump
Z15RSMGP-G5194-HP
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1213636
Diesel 4x4 or 4x2 MY2025 RAM TorqueFlite HD Transmission - 12V Elec/Hyd without EOC - 2-Bolt SAE A - 7/8"-13T Spline
| Part # | Z15RSMGP-G5194-HP |
| SKU | 1213636 |
| Weight | 49 lb |
| Pump Series | CGP28 |
| Engine Type | Diesel |
| Drive Type | 4X4 or 4X2 |
| Shift Type | 12V Elec/Hyd w/o EOC |
| Rotation | CW |
| Displacement | 1.94 cubic inch |
| Displacement Range | 1-2 cubic inch |
| Output Ratio | 150% |
| Mount | 2-Bolt SAE A |
| Pump Mount | 2-Bolt SAE A |
| Port Location | Rear Ports |
| Rear Pressure Port | 1-1/4" Hose Barb |
| Rear Suction Port | -12 (3/4") ORB |
| Harness | G - Standard Harness |
| Continuous Torque | 111 Ft-Lb |
| Input Option | 51 Tooth, Helical |
| Lube Option | Pressure Lube |
| Shaft | 7/8"-13T Spline |
| Transmission Mount | MY2025 & Later (RAM) |