Brass Ball Valve
S93F41
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1206922
This full port brass ball valve is designed for a 1" connection and is rated for a maximum pressure of 200 psi. It is suitable for operating temperatures of +15°F/+210°F.
| Part # | S93F41 |
| SKU | 1206922 |
| Length | 6.17 in |
| Width | 1.57 in |
| Height | 2.98 in |
| Weight | 1.36 lb |
| Max Pressure Setting | 200 psi |
| Temperature Rating | +15°F/+210°F |
| Pipe Size | 1" |