281 Allison Pressure Lube 12V Hydraulic Valve
281GSFJP-B5SD
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1205161
281 Series for Allison Transmission with Pressure Lube, 12V Hydraulic Valve and 1-1/4 Keyed - Smart Start in a 5 arrangement
| Part # | 281GSFJP-B5SD |
| SKU | 1205161 |
| Weight | 49 lb |
| Shift Type | 12V Hydraulic Valve |
| Assembly Arrangement | 5 - Gear Forward - Shaft Rear - Bulge Up RS - Bulge Down LS |
| Continuous HP (1000rpm) | 50 HP (38 Kw) |
| Continuous HP (500rpm) | 25 HP (19 Kw) |
| Intermittent HP (1000rpm) | 50 HP (38 Kw) |
| Intermittent HP (500rpm) | 25 HP (19 Kw) |
| Continuous Torque | 265 Ft-Lb |
| Gear Ratio | 39/33 |
| Input Option | Allison Transmission |
| Lube Option | Pressure Lube |
| Shaft | 1-1/4" Keyed |
| Transmission Mount | Standard Mount |