Winner by Danfoss WH004 Series Rubber Hydraulic Braided Hose
WH004-32
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1184643
Winner by Danfoss WH004 Series Rubber Hydraulic Braided Hose -32 (2"), Working Pressure 100 psi. Sold by the foot.
| Roll Length | 100 FT |
| Product Series | WH004 Series |
| Part # | WH004-32 |
| SKU | 1184643 |
| Length | 12 in |
| Width | 2.49 in |
| Height | 2.49 in |
| Weight | 1.03 lb |
| Cover Material | Nitrile |
| Dash Size | -32 (2") |
| Working Pressure | 60 psi |
| Burst Pressure | 400 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 3.94" |
| Working Temperature | -40°F to 212°F |
| Inside Diameter | 1 |
| Outside Diameter | 2.49 |