Winner by Danfoss WH004 Series Rubber Hydraulic Braided Hose
WH004-40
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1184644
Winner by Danfoss WH004 Series Rubber Hydraulic Braided Hose -40 (2-1/2"), Working Pressure 60 psi. Sold by the foot.
| Roll Length | 100 FT |
| Product Series | WH004 Series |
| Part # | WH004-40 |
| SKU | 1184644 |
| Length | 12 in |
| Width | 3.02 in |
| Height | 3.02 in |
| Weight | 1.38 lb |
| Cover Material | Nitrile |
| Dash Size | -40 (2-1/2") |
| Inside Diameter | 1.00" |
| Outside Diameter | 3.02" |
| Working Pressure | 60 psi |
| Burst Pressure | 240 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 5.51" |
| Working Temperature | -40°F to 212°F |