Boston by Danfoss EC116 Hose Assembly
PW-50
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1201267
Boston by Danfoss EC116 Hose Assembly -06 (3/8") ,Working Pressure 4350 psi.
| Product Series | EC116 Series |
| Part # | PW-50 |
| SKU | 1201267 |
| Length | 20 in |
| Width | 20 in |
| Height | 4 in |
| Weight | 10 lb |
| Cover Material | Nitrile |
| Dash Size | -06 (3/8") |
| Inside Diameter | 0.38" |
| Outside Diameter | 0.62" |
| Working Pressure | 4350 psi |
| Burst Pressure | 13050 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 3.54" |
| Working Temperature | -40°F to 302°F |