Weatherhead by Danfoss H280 WeatherSHIELD Braided Hose
H28032
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1124165
Weatherhead by Danfoss H280 WeatherSHIELD Braided Hose -32 (2"), Working Pressure 1600 psi. Sold by the foot.
| Roll Length | 50 FT |
| Product Series | H280 Series |
| Part # | H28032 |
| SKU | 1124165 |
| Length | 12 in |
| Width | 2.58 in |
| Height | 2.58 in |
| Weight | 1.9 lb |
| Cover Material | Nitrile |
| Dash Size | -32 (2") |
| Inside Diameter | 2.00" |
| Outside Diameter | 2.58" |
| Working Pressure | 1600 psi |
| Burst Pressure | 6400 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 12.40" |
| Working Temperature | -50°F to 260°F |