Weatherhead by Danfoss H280 WeatherSHIELD Braided Hose
H28016
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1088137
Weatherhead by Danfoss H280 WeatherSHIELD Braided Hose -16 (1"), Working Pressure 3000 psi. Sold by the foot.
| Roll Length | 250 FT |
| Product Series | H280 Series |
| Part # | H28016 |
| SKU | 1088137 |
| Length | 12 in |
| Width | 1.43 in |
| Height | 1.43 in |
| Weight | 0.8 lb |
| Cover Material | Nitrile |
| Dash Size | -16 (1") |
| Inside Diameter | 1.00" |
| Outside Diameter | 1.43" |
| Working Pressure | 3000 psi |
| Burst Pressure | 12000 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 6.00" |
| Working Temperature | -50°F to 260°F |