Weatherhead by Danfoss H280 WeatherSHIELD Braided Hose
H28006
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1093760
Weatherhead by Danfoss H280 WeatherSHIELD Braided Hose -06 (3/8"), Working Pressure 5800 psi. Sold by the foot.
| Roll Length | 250 FT |
| Product Series | H280 Series |
| Part # | H28006 |
| SKU | 1093760 |
| Length | 12 in |
| Width | 0.71 in |
| Height | 0.71 in |
| Weight | 0.27 lb |
| Cover Material | Nitrile |
| Dash Size | -06 (3/8") |
| Working Pressure | 5800 psi |
| Burst Pressure | 23200 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 2.50" |
| Working Temperature | -50°F to 260°F |
| Inside Diameter | 0.38 |
| Outside Diameter | 0.71 |