Boston by Danfoss Puma H0363 Suction & Discharge Hose
H036332BK
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1098962
Boston by Danfoss Puma H0363 Suction & Discharge Hose -32 (2"), Working Pressure 150 psi. Sold by the foot.
| Roll Length | 100 FT |
| Product Series | H0363 Series |
| Part # | H036332BK |
| SKU | 1098962 |
| Length | 12 in |
| Width | 2.56 in |
| Height | 2.56 in |
| Weight | 1.343 lb |
| Cover Material | Nitrile |
| Dash Size | -32 (2") |
| Inside Diameter | 2.00" |
| Outside Diameter | 2.56" |
| Working Pressure | 150 psi |
| Burst Pressure | 600 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 10.04" |
| Working Temperature | -40°F to 180°F |