Winner by Danfoss EC215 Braided Hose
EC215-06
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1111582
Winner by Danfoss EC215 Braided Hose -06 (3/8"), Working Pressure 5000 psi. Sold by the foot.
| Roll Length | 492 FT |
| Product Series | EC215 Series |
| Part # | EC215-06 |
| SKU | 1111582 |
| Length | 12 in |
| Width | 0.72 in |
| Height | 0.72 in |
| Weight | 0.28 lb |
| Cover Material | Nitrile |
| Dash Size | -06 (3/8") |
| Inside Diameter | 0.38" |
| Outside Diameter | 0.72" |
| Working Pressure | 5000 psi |
| Burst Pressure | 20000 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 2.56" |
| Working Temperature | -40°F to 212°F |