Female DIN Degree DKO Heavy Swivel Straight
4S25DS16
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1152141
Danfoss Weatherhead 4S25DS16, for use with H430 hose.
| Product Series | 4S Series |
| Part # | 4S25DS16 |
| SKU | 1152141 |
| Length | 3.59 in |
| Width | 2.08 in |
| Height | 2.08 in |
| Weight | 25.12 lb |
| Compatibility | H430 |
| Connection | DKO, Heavy Duty |
| Connection Size | M42 |
| Hose Size | -16 (1") |
| Gender | Female |
| Configuration | Swivel |
| Orientation | Straight |