Code 62 Split Flange 60 Elbow
4S16FHG16
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1152061
Danfoss Weatherhead 4S16FHG16, for use with H430 hose.
| Product Series | 4S Series |
| Part # | 4S16FHG16 |
| SKU | 1152061 |
| Length | 6.16 in |
| Width | 1.76 in |
| Height | 2.08 in |
| Weight | 1.72 lb |
| Compatibility | H430 |
| Connection | SAE Code 62 SF |
| Connection Size | -16 (1") |
| Hose Size | -16 (1") |
| Configuration | Flange |
| Orientation | 60 Deg |