CAT Flange Straight
4S16CT12
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1120762
Danfoss Weatherhead 4S16CT12, for use with H430 hose.
| Product Series | 4S Series |
| Part # | 4S16CT12 |
| SKU | 1120762 |
| Length | 3.74 in |
| Width | 1.84 in |
| Height | 1.84 in |
| Weight | 1 lb |
| Compatibility | H430 |
| Connection | CAT Flange |
| Connection Size | -16 (1") |
| Hose Size | -12 (3/4") |
| Configuration | Flange |
| Orientation | Straight |