Inline Male Pipe (NPTF) To Male JIC (37°)
SS4MP25XMJ6-Z-ETP
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1184743
This pressure swivel features a stem with #04 (1/4") Male Pipe (NPTF) threads, and #06 (3/8") Male JIC (37°) body threads. It is constructed from Zinc plating, equipped with a Extreme Viton seal, and includes a single bearing design. The swivel orientation is Inline.
| Part # | SS4MP25XMJ6-Z-ETP |
| SKU | 1184743 |
| Length | 2.45 in |
| Width | 0.63 in |
| Height | 0.63 in |
| Weight | 0.3 lb |
| Stem Thread | Male Pipe (NPTF) |
| Stem Thread Size | #04 (1/4") |
| Body Thread | Male JIC (37°) |
| Body Size | #06 (3/8") |
| Material and Plating | Zinc |
| Seal Material | Extreme Viton |