90° Male Pipe (NPTF) To Pipe Swivel (NPSM)
9SS16MP100XPS100-Z-V
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1085736
This pressure swivel features a stem with #16 (1") Male Pipe (NPTF) threads, and #16 (1") Pipe Swivel (NPSM) body threads. It is constructed from Zinc plating, equipped with a Viton seal, and includes a single bearing design. The swivel orientation is 90°.
| Part # | 9SS16MP100XPS100-Z-V |
| SKU | 1085736 |
| Length | 4.33 in |
| Width | 2.9 in |
| Height | 1.38 in |
| Weight | 2.3 lb |
| Stem Thread | Male Pipe (NPTF) |
| Stem Thread Size | #16 (1") |
| Body Thread | Pipe Swivel (NPSM) |
| Body Size | #16 (1") |
| Material and Plating | Zinc |
| Seal Material | Viton |