90° Female Pipe (NPTF) To Female Pipe (NPTF)
9SS16DBFP100XFP100-304-V
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1116998
This pressure swivel features a stem with #16 (1") Female Pipe (NPTF) threads, and #16 (1") Female Pipe (NPTF) body threads. It is constructed from 304 Stainless Steel plating, equipped with a Viton seal, and includes a double bearing design. The swivel orientation is 90°.
| Part # | 9SS16DBFP100XFP100-304-V |
| SKU | 1116998 |
| Length | 4 in |
| Width | 2.16 in |
| Height | 2.16 in |
| Weight | 2.6 lb |
| Stem Thread | Female Pipe (NPTF) |
| Stem Thread Size | #16 (1") |
| Body Thread | Female Pipe (NPTF) |
| Body Size | #16 (1") |
| Double Bearing | Yes |
| Material and Plating | 304 Stainless Steel |
| Seal Material | Viton |