NPT Male to JIC Male Elbow
2501-12-08
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1013330
2501-12-08 NPT to JIC Adapter -12 (3/4") JIC 37 Deg Flare to -08 (1/2") Tapered Pipe (NPT) 90 Deg Rigid Adapter Fitting
| Part # | 2501-12-08 |
| SKU | 1013330 |
| Product Type | Adapters |
| Length | 2.19 in |
| Width | 1.06 in |
| Height | 2.2 in |
| Weight | 0.47 lb |
| Connection Type1 | JIC |
| Connection Type2 | NPT |
| Connection Size1 | -12 (3/4") |
| Connection Size2 | -08 (1/2") |
| Orientation | 90 Deg |
| Configuration | Rigid |