NPT Female to BSPP Male Straight
7455-12-24
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1056227
7455-12-24 NPT to BSPP Adapter -12 (3/4") Tapered Pipe (NPT) to -24 (1-1/2") British Parallel Pipe (BSPP) Straight Rigid Adapter Fitting
| Part # | 7455-12-24 |
| SKU | 1056227 |
| Product Type | Adapters |
| Length | 2.15 in |
| Width | 1.38 in |
| Height | 1.38 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Connection Type1 | NPT |
| Connection Type2 | BSPP |
| Connection Size1 | -12 (3/4") |
| Connection Size2 | -24 (1-1/2") |
| Orientation | Straight |
| Configuration | Rigid |