Boston by Danfoss H201 Easy Couple Air Hose
H20116BK
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1176064
Boston by Danfoss H201 Series Easy Couple Air Hose -16 (1"), Working Pressure 200 psi. Sold by the foot.
| Roll Length | 250 FT |
| Product Series | H201 Series |
| Part # | H20116BK |
| SKU | 1176064 |
| Length | 12 in |
| Width | 1.38 in |
| Height | 1.38 in |
| Weight | 0.38 lb |
| Cover Material | Chloroprene |
| Dash Size | -16 (1") |
| Working Pressure | 200 psi |
| Burst Pressure | 800 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 10" |
| Working Temperature | -40°F to 260°F |
| Inside Diameter | 1" |
| Outside Diameter | 1.38" |