Boston by Danfoss H201 Easy Couple Air Hose
H20108YW
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1088101
Boston by Danfoss H201 Series Easy Couple Air Hose -08 (1/2"), Working Pressure 300 psi. Sold by the foot.
| Roll Length | 250 FT |
| Product Series | H201 Series |
| Part # | H20108YW |
| SKU | 1088101 |
| Length | 12 in |
| Width | 0.76 in |
| Height | 0.76 in |
| Weight | 0.15 lb |
| Cover Material | Nitrile |
| Dash Size | -08 (1/2") |
| Working Pressure | 300 psi |
| Burst Pressure | 1200 psi |
| Bend Radius (Minimum) | 5" |
| Working Temperature | -40°F to 260°F |
| Inside Diameter | 0.50" |
| Outside Diameter | 0.77" |