Group 2.5 Gear Pump CW, SAE B, 7/8"-13T Spline
CGP28-1-RB2-HB2012NSP-275-13T
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1198556
Group 2.5 Cast Iron Gear Pump, 2.75 cubic inch displacement, 2750 psi, 2500 rpm rated. CW (Right Hand), 2 Bolt (SAE B), 7/8"-13T Spline (SAE B), SAE O-Ring Boss Ports
| Part # | CGP28-1-RB2-HB2012NSP-275-13T |
| SKU | 1198556 |
| Length | 7.92 in |
| Width | 5.75 in |
| Height | 5.19 in |
| Weight | 20 lb |
| Product Series | CGP28 Series |
| Pump Type | Cast Iron |
| Shift | None |
| Rotation | CW |
| Port | SAE |
| Port Location | Rear Ports |
| Displacement | 2.75 cubic inch |
| Mount | 2-Bolt SAE B |
| Shaft | 7/8"-13T Spline |
| Pressure | 2750 psi |
| Side Pressure Port | No Side Port |
| Side Suction Port | No Side Port |
| Rear Pressure Port | -12 (3/4") ORB |
| Rear Suction Port | 1-1/4" Hose Barb |