2K Motor 1-1/4"-14 Spline (SAE C), 4 Bolt Magneto (SAE A) Mount
629AG00610A
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1184683
XL2K motor 24.1 cu.in displacement 1-1/4"-14T Spline (SAE C) shaft with a 4-Bolt Magneto. Combo SAE -10 (5/8") + Manifold ports. 2248 psi continuous pressure rating with an intermittent pressure rating of 2466 psi. 191 rpm continuous speed rating with an intermittent speed rating of 287 rpm.
| Part # | 629AG00610A |
| SKU | 1184683 |
| Length | 11.6 in |
| Width | 4.3 in |
| Height | 4.3 in |
| Weight | 26 lb |
| Product Series | Xcel 2K Series |
| Displacement | 24.1 cubic inch |
| Displacement Range | 20-30 cubic inch |
| Mount | 4-Bolt Magneto |
| Shaft | 1-1/4"-14T Spline |
| Port Type | -10 (5/8") SAE + Manifold Combo |
| Pressure Rating (psi, Cont) | 2248 |
| Pressure Rating (psi, Int) | 2466 |
| Max Speed Rating (rpm, Cont) | 191 |
| Max Speed Rating (rpm, Int) | 287 |