2K Motor 1-1/4"-14 Spline (SAE C), 2 Bolt A (SAE A) Mount
629AG00602A
Shipping Availability
Web Price
/ each
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
Please sign in to see your pricing, which may be different from the price displayed.
SKU
1184675
XL2K motor 7.9 cu.in displacement 1-1/4"-14T Spline (SAE C) shaft with a 2-Bolt (SAE A). Combo SAE -10 (5/8") + Manifold ports. 3000 psi continuous pressure rating with an intermittent pressure rating of 4500 psi. 575 rpm continuous speed rating with an intermittent speed rating of 719 rpm.
| Part # | 629AG00602A |
| SKU | 1184675 |
| Length | 9.8 in |
| Width | 4.3 in |
| Height | 4.3 in |
| Weight | 20.6 lb |
| Product Series | Xcel 2K Series |
| Displacement | 7.9 cubic inch |
| Displacement Range | 5-10 cubic inch |
| Mount | 2-Bolt SAE A |
| Shaft | 1-1/4"-14T Spline |
| Port Type | -10 (5/8") SAE + Manifold Combo |
| Pressure Rating (psi, Cont) | 3000 |
| Pressure Rating (psi, Int) | 4500 |
| Max Speed Rating (rpm, Cont) | 575 |
| Max Speed Rating (rpm, Int) | 719 |